CZĘSTE
PYTANIA

Czy trądzik może pojawić się u dorosłych?

Tak, trądzik jest chorobą, która może dotknąć osoby w różnym wieku. Według szacunkowych danych trądzik późny dotyczy połowy młodych Polek. Inne statystyki mówią, że boryka się z nim 8% populacji w wieku 35 - 44 lat.1,2

Czym różni się trądzik dorosłych od młodzieńczego?

Trądzik dorosłych cechuje się silniejszym stanem zapalnym. Ponadto typowa dla niego jest lokalizacja zmian w dolnej części twarzy, głównie na brodzie, żuchwie, w okolicach ust, szyi. W wieku dojrzałym choroba częściej atakuje kobiety oraz ma dłuższy przebieg.

Co wywołuje trądzik u dorosłych?

Bezpośrednią przyczyną trądziku jest łojotok i masy rogowe, które zatykają ujścia gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych, co powoduje stan zapalny. Trądzikowi mogą sprzyjać różne czynniki, w tym tendencja rodzinna, zmiany hormonalne, rodzaj wykonywanej pracy. Na zaostrzenie choroby u niektórych osób wpływają stres i nawyki dietetyczne.

Jak działają miejscowe leki przeciwtrądzikowe dostępne bez recepty?

Leki miejscowe mają działanie pomocnicze w terapii trądziku pospolitego. Dzięki właściwościom bakteriobójczym zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów, które powodują powstawanie stanu zapalnego i zmian trądzikowych. Ponadto pomagają łagodzić świąd i działają lekko znieczulająco.

Jak wspomóc leczenie trądziku dietą?

Niektóre produkty żywnościowe mogą zaostrzać trądzik, dlatego lepiej je ograniczyć. Chorobie sprzyja czekolada, tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy, a niektóre badania wykazują, że także mleko i jego przetwory. Jadłospis warto za to wzbogacić o artykuły obfitujące w witaminy: C, PP i B2, a także kwasy omega-3 (ich świetnym źródłem są tłuste ryby morskie).1,3

Jak stosować miejscowe preparaty przeciwtrądzikowe?

Środki miejscowe należy stosować na czystą i suchą skórę. Po umyciu twarzy, szyi, dekoltu lub innych miejsc dotkniętych trądzikiem oraz osuszeniu skóry warto odczekać kilkanaście minut przed zastosowaniem płynu. To skuteczny sposób na uniknięcie podrażnień.

Co to jest lek Afronis?

Afronis to lek stosowany pomocniczo w trądziku pospolitym w formie płynu na skórę.

Jak działa lek Afronis?

Zawarty w produkcie lewomentol działa bakteriobójczo, słabo znieczulająco i przeciwświądowo. Tymol i rezorcynol zwiększają działanie przeciwbakteryjne produktu, a kwas borowy działa bakteriostatycznie i nasila antyseptyczne działanie leku.

Jak stosować lek Afronis?

Produkt przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu skóry twarzy ręcznikiem, odczekać kilkanaście minut dla uniknięcia efektu drażniącego. Następnie zwilżyć tamponik płynem i przemywać wyłącznie miejsca chorobowo zmienione. W przypadku wystąpienia objawów nadmiernego wysuszenia i złuszczenia się skóry należy zmniejszyć częstość stosowania leku.

Literatura:
  1. Marek L.Trądzik.https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity Data dostępu: 7.08.2018
  2. Szczurek P. i wsp. Częstość występowania trądziku późnegooraz jego wpływ na jakość życia młodych kobiet. Estetol Med Kosmetol 2012; 2(2): 58-62
  3. Wnęk D.Dieta w trądziku.https://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/132245,dieta-w-tradziku Data dostępu: 7.08.2018